Fixade en så god lunch igår som jag vill bjuda dig på!
Laxburgare med kvargbröd & Co. som jag snabbt experimenterade ihop av det som fanns hemma. I brist på vanligt hamburgerbröd och med hjälp av lite olika recept jag googlat fram. Bland annat hittade jag vår SportHälsa-bloggare Sofias variant, men hade även i lite annat och fick jag ett riktigt lyckat resultat. Ofta blir det bara några rester från middagen dagen innan eller en 2a (eller t.o.m. 3e ibland) frukost till lunch när jag jobbar hemifrån, men nu var jag sugen på något nytt. Ett recept som sagt rekommenderas!
Kvargbröd
Ingredienser, ca 4 brödkakor:
- 2 dl havregryn
- 2 dl kvarg
- 2 ägg
- 1 tsk bakpulver
- 1 nypa salt
- 2 msk chiafrön
Gör så här:
- Sätt ugnen på 200°.
- Mixa havregryn till mjöl.
- Blanda ihop alla ingredienser och klicka ut på bakplåtspapper.
- Grädda mitt i ugnen ca 10-15 minuter.
Fina va? Och kvargbrödet går väldigt snabbt att göra, så förbered även smeten till dina eventuella laxburgare samtidigt. Sen kan du steka burgarna medan brödet är i ugnen, plus göra sallad.
Laxburgare
Ingredienser:
- 400 g laxfilé
- 1 tsk salt
- vitpeppar
- 1/2 pressad citron
- 2 äggulor (alt. hela ägg)
- hackad dill (eller önskad krydda)
- 1 msk fiberhusk (alt. 2-3 msk potatismjöl)
- 1 dl vispgrädde
- smör eller olja att steka i
Gör så här:
- Dela fisken i bitar och mixa i matberedare eller med mixerstav ihop med salt, vitpeppar, citronsaft, äggulor, dill, potatismjöl och vispgrädde.
- När färsen är smidig och i önskad konsistens, smält smör eller häll olivolja i en stekpanna eller på en plåt med bakplåtspapper.
- Klicka ner- och forma laxfärsen till biffar (ca 10 st beroende på hur stora du gör dom).
- Stek på ganska hög värme i ca 3-4 minuter på varje sida tills dom är genomstekta och ytan är gyllenbrun.
Samma recept går att använda med en annan typ av fisk, t.ex. torsk.
Servera din laxburgare i kvargbrödet med förslagsvis avocado, spenatblad och någon sås. Yum! /A