Otraditionellt snöfattigt, lika rika.
Rika på samma vackra vy, trygghet och för mig här i Jorm – tid med dom som står mig närmast. Påsken 2025 var mildare än på mannaminne som du ser på den torra verandan, knappt körbart med vaken skoter eller skidor på sjön, inställd pimpeltävling på påskafton på grund av öppet vatten utanför Campingen och nästan sommarvärme, men vaken krig eller svält i sikte. Tvärtom.
Den vidare omvärlden ger oss perspektiv och på samma sätt som jag reste mot Jorm med överfull packning kan jag åka tillbaka bortkämd med ett proppfullt påskägg godbitar. Massor av skratt, god mat och andra former av svett än på skejtskidorna runt Jormön… ok, även lite ”trötta skumkycklingar och sura patroner”, som krossade förväntningar, besvikelser och gammal sorg mitt i glädjen. Det är också känslor som får finnas, men som lätt blåser bort och i det stora hela: bagateller mot det du ser här.
Jag älskar den här högtiden, allt vad den innebär med min familj här i Jorm – även utan massa snö och har därför loggat ut så mycket som möjligt. Men som konstnärssjäl och med tanke på inledningen vill jag fånga mina skatter med kameran. Sparade minnen i ”rullen” ända tills nu.
Påsken 2025 blev som sagt inte vad jag förknippar vårvintern i fjällen med, men otroligt fin ändå. Dagar kan jag leva på länge framöver. Jag har som vanligt vaknat av mig själv vid kl 6 varje morgon och längtat efter allt vi skulle göra. Eller inte göra. Datorn har som sagt fått vila maximalt förutom arbetsdagarna innan påskhelgen och enstaka inlägg. Inte heller många ord i dagens inlägg, men desto mer bilder. Skrolla och sup in!
Best of otraditionella påsken 2025 – bildbomb från Jorm
Träning och uteliv
Ett par löpturer längs byvägen, styrkepass på Jormgymmet och skidåkning med syster Mia på Blåsjöfjället har det blivit, annars har allmän lek dominerat. Jag och 3/4 av barnen, inklusive katterna, liftade upp med en släkting redan förra veckan och Hugo kom upp med x-mannen på skärtorsdagen. Tillräckligt med tid för att prata ikapp, varva ner mentalt och fylla på med energi från det du ser.
Mellan dom soliga stunderna kan du föreställa dig regn och trist töväder. Därför inte en enda skidtur på sjön som jag längtat efter och istället för åk på snowracers – isflakshopp och klurig påskäggsjakt för barnen, även det en värdefull kontrast. Nytänk och tillfredställelse på andra sätt.
Familj, mat, fest
Påsken 2025 prickade in både min käre faders 75-årsdag och syster Mias 49-årsdag. Det bästa – all tid med dom jag älskar mest, flera jag sällan träffar. Därför extra lyx att få möjlighet att umgås en hel vecka.
Vi har alla våra egenheter och som vuxna är det lätt att våra vanor krockar, plus en märklig ledsenhet som dök upp inom mig i trötta stunder. När jag försökt klona mig och både dra på hatten/mössan som morsa, dotter, syster, chefredaktör och x-fru, men mest av allt har vi haft väldigt roligt ihop. Suttit i timmar varje måltid, ätit gott och pratat om stort och smått. Nu även ihop med ett gäng tonåringar som förr bara stack iväg så fort maten var uppäten. En ny, välkommen era i förälderskapet ♥
Chill´n påskoutfits
Osäker is hindrar inte skönt häng på bryggan eller Lassebackens veranda, men otraditionell påsk som denna skippade jag guldklänningen. Gick istället all in på kycklingula jacka, neongrön fleece och kavaj. Bekväm, men ändå stämningsfullt påskig var målet jag lyckades med i pastell, stentvättade jeans, gult/ceriset linne och guldsmycken. Kidsen höll sig till så avslappnad stil som möjligt och katterna: päls.
Slut på roman och bilder ur rullen. Idag tar Jonas med sig ungdomarna till stan, i morgon lämnar min syster med familj och på tisdag är det min, Miss Lo och Bobbo Brors tur. Påfylld som tusan och redo att möta sommaren i stan.
TACK alla inblandade, ses från Stockholm nästa gång, kram! /A