Fartlek startade upp onsdag. Bara namnets ”lek” associeras till kul löpning, och går till så att du naturligt, utifrån din egen känsla, lust och naturens skiftningar ökar hastigheten från jogg till 80-90 % av max. Ett av de roligaste löppassen jag vet när dagsform får avgöra intensitet. Under en mil i Lill-Jansskogen lät jag ben, backar och musik bestämma pulstopparna. Riktig löparlycka!
Sen core-lek i form av U-shape och foamroller blandat med Legobygge. Just redskap med balansmoment är kanon för att automatiskt koppla in de inre magmusklerna. Plankan med benindrag och ryggliggande bensträck några av mina magfavoriter här hemma. Bygger du Lego samtidigt ökar kulfaktorn och det blir extra utmanande för balans och koordination 🙂
Nu får höstlovslediga barn leka vidare med mormor och morfar i parken och jag tar plats vid datorn. Ett besked på mailen från min läkare på MVC, som hjälper mig i kampen om en operation av min diastas, gör mig också glad. Nu ska jag i alla fall få träffa en läkare framöver. Lååångsamt i rätt riktning. Vägrar ge upp!


Anna Jonasson