Godmorgon! Bilden är från igår kväll där koppen är fulla av koffeinfritt kaffe och tilltugget favoritbitar ur naturgodissortimentet. Men lägger du till koffein, en tallrik julinspinrerad gröt, plockar bort godisöverdraget från nötterna och adderar två morgongosiga barn, vaknar jag upp i samma stil. Med en kopp kaffe. Så som säkert många många av er läsare också gör.
Svenskarna är ett av världens mest kaffedrickande folk och kaffekapselmaskinen kan bli 2014´s julklapp enligt oddssättaren Paf. Alltså fortsätter vi kanske på dryckesfronten efter förra årets vinnare råsaftscetrifugen? Båda uppiggande antioxidantberikande på olika sätt, och goda sätt att starta dagen med.
Även delad 3e plats och nr 4 följer hälsotrenden med löpskor och träningsarmband, liksom 10, 11 och 13, men vad som blir årets julklapp utser HUI tisdagen den 25 november. Detta är alltså bara vad som spås ”vinna”, och nedan hittar du oddsen på toppen av resten av listan:
- Kaffekapselmaskin, 4.00
- Videostreamingtjänst, 6.00
- Donation, 7.50
- Löpskor, 7.50
- Träningsarmband, 10.00
- E-bok, 10.00
- Smart watch, 10.00
- Självbiografi, 12.50
- Restaurangbesök, 12.50
- Köttkvarn, 12.50
- Träningskort, 15.00
- Drönare, 20.00
- Längdskidor, 25.00
- 3D-skrivare, 25.00
- Kamera, 25.00
- Odlingsset, 25.00
- Selfiestav, 25.00
- Smarta glasögon, 25.00
- Trådlöst ljudsystem, 25.00
- Robotgräsklippare, 35.00
- Robotdammsugare, 35.00
- Smart belysningssystem, 35.00
- Resa, 35.00
- Digital tidningsprenumeration, 50.00
- ROT- eller RUT-tjänst 50.00
- Kaffekvarn, 50.00
- Husdjur, 75.00
- Teppanyakihäll, 75.00
Är du nyfiken och redan nu vill ha julklappstips hittar du hela listan här. Vad vill du se som årets julklapp?
Jag gillar julen och smygstartar gärna redan nu. Idag med havregrynsgröt toppad av kanel, mandel, vaniljkesella (kvarg upprörd med vaniljpulver. Slut på keso, annars är det mer ”risalamalta-likt”) kakaonibs och en nyhet för i år från ICA – små spanska fikon i snack-storlek. Sött och gott till kaffet!


Anna Jonasson
jag välkomnar gärna ett träningsarmband under julgranen 🙂 varit sugen på ett länge men inte kommit till skott att köpa ett.
Jag har ju det mesta av det jag behöver, men en selfiepinne vore verkligen helt onödigt och fantastiskt kul! Det önskar jag mig
Haha – du som är mästarfotograf behöver väl ingen selfiepinne Katarina?
Kanske en otrendig fråga, men vad är en selfiestav????
Cia – en pinne att sätta mobilen i för att kunna komma längre ifrån än vad armen räcker & ta en snygg selfie, haha. En kul men totalt meningslös pryl till den som har allt 🙂