Höstens stora löpskotest av ASICS fyra nya modeller – vilka passar dig?

* Innehåller reklam för ASICS *

Ser du som jag fram emot höstens löpning i klar luft, lövens varma färgexplosion och lätta steg – oavsett terräng. Men i vilka skor?

Du i valet och kvalet inför köp av löpskor kanske kan få lite hjälp på traven via mitt löpskotest av ASICS fyra nya modeller. Som ambassadör har jag äran att provspringa vissa nyheter, vilket alltid är lika roligt. Säga vad man vill, men det ÄR verkligen skillnad på löpsko och löpsko, precis som våra fötter, löpteknik och på vilket underlag du väljer att springa.

Själv gillar jag variation av miljö, varför jag blev extra glad när ASICS släppt flera tuffa trailskor, men även mer dämpade lockar med tanke på Tjejmilen och egna asfaltsrundor framöver.

Under de senaste veckorna har jag gjort ett löpskotest av ASICS nylanserade SONICBLAST™, GT-2000™ 14, FUJI LITE™ 6 och FUJISPEED™ 4. Första intrycken är tydliga, men vissa skor kan behöva fler rundor för att jag ska kunna ge dig ett mer utförligt omdöme. Här delar jag iallafall mina upplevelser hittills, plus fakta från asics.se.

Höstens stora löpskotest av ASICS fyra nya modeller

ASICS SONICBLAST™

Premiären för Sonicblast™ var vacker. En vindstilla, solig morgon i sällskap av andra löpglada tjejer vid ett event runt Djurgårdskanalen. Benen var rätt trötta från träning dagen innan, men skon var nästan omöjlig att tygla på väg mot samlingsplatsen. Slimmad, sportig med funktioner för fart. Passformen är tight över mellanfoten, passande som tävlingssko, men där var jag nöjd med en social mysjogg.

Min känsla: En sko som driver på. Full av detaljer som ger dig extra krafter, fart och dämpning av den tjocka sulan. Jag ser fram att testa dom vid intervaller, men även en lugn jogg var skön. Gillar även designen, fräscht vita med färgglada fartränder. Snygga och snabba, redan vid första blicken.

”Sonicblast™ är vår mest dynamiska temposko hittills – med plattan och det lätta skummet får du energi tillbaka i varje steg.”

/ Maria Löfström, produktchef för tempomodeller på ASICS.

Fakta om ASICS SONICBLAST™

  • Drop: 8 mm
  • Pris: ca 2 100 kr
  • Vikt: ca 270 g
  • Användningsområde: Tempopass, intervaller, kortare snabba rundor
  • Övrigt: Dual-layer FlyteFoam Turbo + FF Blast Max, PEBAX-platta, ASICSGRIP-yttersula, tight passform

ASICS GT-2000™ 14

En söndagsmorgon tog jag GT-2000™ 14 till Lill-Jansskogens elljusspår, stabilt och bekvämt. Passformen lämpar sig bra för min fot, med lite bredare tåbox än SONICBLAST och landning mer på hela foten. Även denna med kul studs och skön dämpning som funkar fint på både grus och asfalt.

Min känsla: Stabil men inte tung, bekväm men inte ”trög”. Perfekt för mina vardagliga distanspass, när jag mest vill samla kilometer utan att tänka för mycket eller för intervaller på stummare underlag.

”GT-2000™ 14 är framtagen för att ge stöd utan att kompromissa med löpkänslan – stabilitet som fungerar i vardagen.”

/Johan Andersson, stabilitetsspecialist på ASICS.

Fakta om ASICS GT-2000™ 14

  • Drop: 8 mm
  • Pris: ca 1 800 kr
  • Vikt: ca 300 g
  • Användningsområde: Distanspass, vardagsträning, löpare med lätt till måttlig pronation
  • Övrigt: PureGEL i hälen, FF Blast Max-dämpning, bred framfot, stabil plattform

ASICS FUJI LITE™ 6

I söndags var det dags för backintervaller i Fuji Lite™ 6. På foten – gullig gammelrosa nyans, nätt och följsam. Som en lätt tävlingssko, men med trygghet av trailsulans grova mönster.

Min känsla: Greppet var imponerande på blöta stenar och stigar. Fuji Lite™ 6 gav mig både lätthet och kontroll i backarna, med bra markkontakt. En sko som lockar till mer trail, men kommer säkert även hjälpa mig på vinterns snö och is.

”Med Fuji Lite™ 6 ville vi skapa en sko som känns lätt och snabb även i teknisk terräng – utan att kompromissa med greppet.”

 / Lina Berg, produktdesigner för ASICS trail.

Fakta om ASICS FUJI LITE™ 6

  • Drop: 4 mm
  • Pris: ca 1 600 kr
  • Vikt: ca 250 g
  • Användningsområde: Trail, teknisk terräng, kortare och medelfartspass
  • Övrigt: ASICSGRIP-yttersula, FF Blast Plus-dämpning, ventilerande ovandel, veganvänlig design

ASICS FUJISPEED™ 4

När jag packade upp Fujispeed™ 4 var första intrycket: kul skor och race. Knallgrön färg, skarp siluett, aggressiv yttersula – en design som utstrålar fart. På foten sitter den perfekt, säkert och med lite styvare känsla och ännu mer jordnära än Fuji Lite™. Ingen tvekan för att halka krävs i dessa tuffingar.

Min känsla: På snabbare partier i skogen svarade den direkt – explosiv och kontrollerad. Den kräver lite mer av löparen, men ger mycket tillbaka. En klar favorit redan efter första testet. Älskar lättheten, greppet, markkontakten och hur tårna liksom sprider ut sig i framfoten.

”Fujispeed™ 4 är utvecklad för att ge maximal respons när det gäller som mest – en sko för tävling och fart i terrängen.”

/ Erik Svensson, teknisk produktspecialist på ASICS.

Fakta om Fujispeed™ 4

    • Drop: 5 mm
    • Pris: ca 2 000 kr
    • Vikt: ca 270 g
    • Användningsområde: Trail, tävling, snabba stigar och tekniska partier
    • Övrigt: FF Blast Plus-dämpning, trail-optimerad PEBAX-platta, ASICSGRIP-yttersula, styvare passform

Slutsats

Fyra olika skor – fyra tydliga karaktärer:

  • SONICBLAST™ – snabb och explosiv på asfalten. Redo för race.
  • GT-2000™ 14 – stabil och tålig vid vardagliga distanspass.
  • FUJISPEED™ 4 – roligt explosiv, lätt och trygg i trixig terräng. Min vinnare i skotestet.
  • FUJI LITE™ 6 – lekfull och smidig med grymt grepp på stig-, sten- och grusväg.

TACK ASICS. Samtliga modeller hittar du på asics.se, samt andra uppdaterade skobutiker.

Eftersom jag bara hunnit springa ett par gånger i varje modell kan jag inte ge dig ett mer utförligt utlåtande än så här och som alltid – personligt vad som passar oss, men hoppas du som söker nya löpskor till hösten fått lite mer koll, kram! /A

Jag har även hunnit inviga den kompletterande klädkollektionen FUJITRAIL™ Apparel Collection, med andningsaktiva och vädertåliga plagg framtagna specifikt för trail. Speciellt den vattenavvisande jackan, FUJITRAIL™ Elite Waterproof Jacket, kom till användning vid en överraskande regnskur. Fantastiskt lätt, rörlig och full av smarta funktioner. Gillade även shortsen, med lätt tyg och fickor som rymmer mobil och nycklar. Glad att september varit så varm hittills att barbent fortfarande funkar.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.