Armarna lägger jag inte ner mycket träningstid på – max 1-2 övningar i superset med något annat. Om ens det. De får så mycket gratis i alla andra överkropps- eller funktionella övningar att jag anser det slöseri med tid att pumpa dem extra då mitt mål inte är att få större biceps/triceps.
Dessutom massor av träning i vardagen. Mest biceps i alla lyft som görs framför kroppen av t.ex. matkassar och barn. Jag tror faktiskt alla lyft med liten Jonna/Junior gett mig mer bicepträning än den jag gör på gymmet.
Så (precis som med resten av kroppen) focusera mer på armarnas ”baksida”, d.v.s. triceps, mer än biceps för att ”jämna ut” med vardagsträningen.
En av er läsare efterfrågade specifikt tips på armträning. Förutom tricepsövningarna ovan från dagens rygg/tricepsträning har jag skrivit mer här:
- 3 x triceps
- mera triceps
- dips på 5 sätt – övningstips i film
- bicepscurl i kabelcross på 5 sätt
Dagens bakom kulisserna: Det är inte bara jag som gillar att gå till gymmet. Tvillingarna älskar MiniSats och det är svårt att få med dem hem. ”Näe” säger Jonna och dyker ner bland bollarna när jag frågar om vi ska gå hem 🙂




Anna Jonasson
Så otroligt snygga armar! Avis! Good for you! 🙂
Tack för rumppasset med TRX (hittadedet när jag sökte efter övningar i arkivet), gjorde det igår och det känns idag. 🙂 Ska ta en titt på dessa nya övningar. Så kul att du delar med dig, tack och fortsatt trevlig helg!