Det känns som att hösten precis börjat (och för den är dessa kläder aktuella för Under Armour) men modebranchen är över ett år fram i tiden, och om ett par månader finns plaggen jag håller i att köpa. Som en halvdränkt katt smet jag igår in på VICI Athletics, där Under Armour hade bjudit in till ett crossfitpass och presentation av våren- och sommaren 2015´s kollektion. Jag har testat crossfit ett par gånger men känner mig begränsad av min magmuskelskada, och valde därför att tryggt spana på kläder och skor istället.
Kan dock tipsa om VICI Athletics som har en jättefin, ljus lokal, inriktar sig mer på alla än de som tävlar i crossfit och där du även kan träna yoga, med PT och äta raw food från eget kök.
Om jag börjar nedifrån fötterna ser du en tunnare yogaskor i ljusa pasteller på översta bilden till vänster, bredvid en trailsko med grövre sula. Nedanför till vänster har du en löpskor ur damkollektionen, och till höger herranas motsvarighet. Under Armour blir bara bättre och bättre på träningsskor, och de för yoga kan jag även tänka mig till en sommarklänning.
Klädkollektionen bjuder som vanligt på regnbågens alla färger, i ljusare nyans till våren, och som matchar skorna…
Det jag förknippar med märket är framför alla färglada och stilrena kläder, och även vårens kollektion har mer diskreta mönstret i tryck och väv. De passar till de flesta träningsformer, men annars riktar sig Under Armour mest mot löpning, gym/crossfit, outdoor och nu även yoga för att möta kundernas efterfrågan.
Den här vindjackan var en personlig favorit. Fint med de luftigt stickade partier på rygg och armar som är oväntat elastiska och helt utan sömmar.
Ur herrkollektionen, som jag tyvärr inte hann kika så mycket på, stack den här funktionströjan ut. Tror inte min egen man skulle vilja ha på sig den på gymmet, men annars är det positivt att ha barnasinnet kvar. Junior skulle älska att vara likis med pappa.
Det här är bara en bråkdel av utbudet kläder Under Armour har, och jag hoppas springa på märket i USA nästa vecka. Där är de väl etablerade och marknaden betydligt större. Kanske jag återkommer med en uppdaterad spaning.
Har u a nån svensk Webshop?
Nej Tina, men du hittar deras kläder på andra ställen, t.ex. hos Sportamore, Bodystore, Gymgrossisten & Zalando.
Vad kul. Hörde av Frida (min PT som jobbar på Vici Athletics) att de fanns riktigt mkt snygga grejer =)
Aha! Tränar du med henne på Vici? Kul 🙂
Sv. Ja precis. Har pluggat med Frida på Lillsved, det är så jag känner henne.