Shopping i New York

nyc_hatt

Näst efter själva grejen att resa iväg med bara mannen, hans 40-årspresent från mig, har shopping varit det jag sett fram emot mest med den här resan. Jag är dålig på att ta mig tid för det hemma i Stockholm. Det blir som mest en snabb runda i Fältöversten för att handla det nödvändigaste, men när jag väl kommer igång blir det ordentligt. Den här resan har jag hittat massor, både till mig själv och barnen. Inte hatten på översta bilden, den provade jag bara, men bl.a nya Converse i höstig grå färg, en skinnjacka från Roxy, svarta G-Star Raw-jeans, ny regnjacka från Helly Hansen, t-shirts, leksaker och sneakers från Adidas till barnen m.m. Plus en ny resväska för att få med allt hem.

nyc_shopping1

Första dagen åkte vi till Jersey Gardens – ett stort mall ca 30 minuter bort med buss från Port Authority. Det finns visst ännu större, som Woodbury ca 60 min bort med buss från samma ställe, men för mig och Jonas räckte Jersey Gardens gott och väl. Där finns stora butiker med allt, och vi var helt slut efter en halv dag där inne. Jag behöver verkligen inte gråta över att ha missat pressveckan hemma. Här har jag kunnat spana på nästan samma träningsklädmärken som hemma, dock inte ss15-kollektionerna:

nyc_adidasAdidas, bl.a. med Rosa Bandet och andra coola tryck.

nyc_uaUnder Armour – märket jag hann se lite ur vår/sommar-kollektionen från hemma i Sverige, men som här har betydligt större utbud.

nyc_nikeNike. Bebisskorna är oemotståndligt söta, oavsett om man har små knåddar eller inte.

jonas_shopping

Men att gå runt på ett mall ger inte samma känsla som shoppingen inne i stan. New York är så häftigt med alla skyskrapor, gula taxibilar och polis-sirener. Som att befinna sig mitt i en amerikansk film.

nyc1 nyc3 nyc2

Dag 2 tog vi en taxi till Soho där jag gjorde mina finaste kap. Där hittar du alla märkesbutiker du kan önska dig, och vill du bara strosa bland mindre annorlunda butiker är China Town ett tips. Jag har även blivit rekommenderad att gå till lågprisvaruhusen Macy´s och Century 21. Dit kanske vi går idag, även om jag hört från några att det är stökigt och svårt att hitta där. Men jag tror helt enkelt att man får leta upp sina egna guldkorn i denna jättestad.

nyc_jonas_sitta

Det tar dock på krafterna att vandra runt och prova plagg. Eller titta på när andra gör det. Jonas är lika taggad som jag på att shoppa, men jag har bättre uthållighet. Vi har säkert gått minst 2 mil om dagen, exkl. vår träningsrunda, så det är klart benen blir trötta. Då är fri Wi-Fi i flera butiker bra tidsfördriv.

Tack för alla bra shoppingtips jag fått, och om du har fler – skriv gärna en kommentar till inlägget som vi alla kan ha glädje av.

3 Kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.