Nödshopping och bidrag

Den här dagen har vi haft hemstudier och jag passat på att piskat av både det ena och det andra. Det gäller verkligen att strukturera tiden, prioritera och börja med det nödvändigaste. Mitt system blev att börja med en inlämningsuppgift till skolan, sen mail och bloggarbete (TACK för era bidrag i kartläggningen), ett tandläkarbesök och slutligen nödshopping.

septshopping

Trots bloggens namn lägger jag sällan tid på shoppingrundor. Jag handlar hellre på nätet och då mest det absolut nödvändigaste, men när jag ändå skulle på tandläkarkontroll passade jag på att ta en runda i Fältöversten. Jonna och Junior har slitit hål på sina strumpor och jeans så det var prio 1. Inte ett helt lätt case, i alla fall inte till Junior som vägrar ta på sig annat än det han själv bestämt, helst med superhjältetryck. Vinstlotten i dagens kasse var strumporna, men rymdgubbetröjan ratade Junior så dem ska jag lämna tillbaka.

För egen del var nytt glas till mobilen viktigast. Jag är beroende av min iPhone och tappade den igår så glaset sprack. Redan har jag fått skärsår i fingertopparna men en tunn plastfilm räddar mig fram till glasbytet.

halsband15

Jag shoppade även något ytterst sällsynt i mitt fall – nya örhängen och ett halsband som matchar vigselringen fint. Mina gamla stenörhängen har gått sönder och på söndag fyller jag år så dessa är en perfekt förskottspresent från mig själv.

Hela strumpor kan ju vara bra liksom en mobil man inte får skärsår av, men egentligen fjuttiga prylar i jämförelse med familjer som flyr kriget i Syrien med livet som insats. För deras skull hjälper jag gärna Läkarmissionens bidragsinsamling genom att sprida deras information och själv skänka pengar.

Läkarmissionen har sedan flera år hjälpt flyktingar i Bekaadalen i Libanon där de allra fattigaste bor att vinterbona tält, med avrinning av smältvatten, att bygga toaletter, med filtar, vattendunkar, kaminer och ved.

Tillsammans med Erikshjälpen och Human Bridge skickar de en hjälpsändning till Budapest, direkt till ett hjälpcenter där flyktingar får hjälp med sjukvård, mediciner, mat och vatten och ett härbärge där några kan övernatta i trygghet. De stödjer också hjälpinsatser kring den ungerska gränsen mot Serbien, både i Ungern och i Serbien.

Om du vill bidra och hjälpa flyktingarna från Syrien via Läkarmissionen kan du:

  • Ge 100 kr genom att sms:a akuthjälp100 till 72980
  • Ge valfri gåva via Swish till 123 900 02 17
  • Ge valfri gåva via plusgiro 90 00 21-7
  • Ge valfri gåva via Läkarmissionens hemsida

Bidrag som verkligen läggs på nödvändigheter. Varje krona gör skillnad.

2 Kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.