Hummus. Gyllene, krämig och nötig kikärtsröra som passar så bra till allt. Idag gjorde jag en burk som jag åt en klick av till lunchen.
Vi hade grillad kyckling över sen igår. Till den stekte jag bladspenat, aubergine, paprika och smulade över fetaost. Det tillsammans med en matig sallad i pitabröd blev en riktigt delikat lördagslunch.
Hummus – recept
- 1 burk sköljda och avrunna kikärtor
- 1-2 vitlöksklyftor
- 2 msk olivolja
- 1 msk pressat citronsaft
- 1 msk tahini/sesampasta (kan uteslutas)
- salt & peppar
Gör så här:
- Mixa alla ingredienser till en krämig smet.
- Tycker du den blir för tjock – häll i en skvätt vatten.
- Lägg i en burk med tätslutande lock och förvara i kylen upp till en vecka.
Ett annat tips är att frysa in små engångsportioner i en iskubsform. Då kan du bara plocka fram en kub att tina och äta när du önskar.
Passande till kyckling, alla möjliga slags sallader, tacos, som pålägg på mackan och mycket annat. Här hittar du fler goda röror till helgens tapas.
Åh grillad kycklingfilé!! Gillar inte hummus men tzatziki till är galet gott. En av mina favoriträtter 🙂
Elin – vi har en grill på balkongen så jag grillar året om. Så gott! Och tzatziki håller jag med om är gott, speciellt till kyckling. Tack för tipset! 🙂