Storsjöyran 2024 – en weekend konstkickar i Östersund

storsjöyran 2024

Konst.

Mitt andra ben och många gånger vägen jag sprider träningen via till dig. Och vad vore träning utan MUSIK – en av alla konstformer. Just precis, ganska trist. Storsjöyran 2024 med, där jag är säker på att du skulle trivas även om du inte är en lika galen konstnärssjäl som mig.

foto_anna_anna_cia_kattis - Storsjöyran 2024

Konst är även vi. Antika gänget du ser här, vänner med mer eller mindre kontakt sen gymnasiet. Här ett foto från vår cykelsemester med tält i Skåne 1997 (?). Kan du se vem som är vem från översta bilden?

outf_annaj_storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Konstnär var också det jag svarade när folk frågade vad jag ville bli som liten, vilket jag också blev, men på andra sätt än jag föreställde mig då. Så har jag stått sen dess, med ett ben i träningsbranschen och ett i olika former av konstnärliga uttryck – plus intryck.

Svårt att sätta ord på känslorna för mina vänner och Storsjöyran 2024, men jag gör ett försök. Du vet – sånt som får hjärtat att dunka, kärlek att explodera, sprida sig som ett rus genom kroppen? Tror du känner och förstår. Kickar. Ofarligt (och kanske helt avgörande) livsknark.

armband_storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Träning som kärlek som estetik. Till sistnämnda räknar jag som sagt in just musik, naturens skönhet, målningar, design, foto, film, att uttrycka sig i text.. som just nu, här i bloggen. Allt som väcker känslor och tankar. Jag älskar det. Mitt kall att ägna mig åt här i livet tror jag, att försöka ge andra människor – och fylla på med med själv. Det har jag verkligen gjort den här Yranhelgen och många med mig.

Nu lite till dig, även om upplevelser sällan blir desamma genom en skärm. Här kan du i alla fall hänga med på lite av allt från helgen genom mina ögon (och endel av den fantastiska musiken hittar du här på Instagram).

Storsjöyran 2024 – en weekend konstkickar i Östersund

Resan till Östersund gick inte bara mot Storsjöyran 2024, utan blev som alltid i den staden även som en tripp i tiden. Tillbaka till min gymnasiestad, några av vännerna som stod (och fortfarande känslomässigt står) mig närmast och festivalen jag har så många minnen från. Tror jag var 14 eller 15 år första gången min kusin och jag var där, sen standard varje sommar i flera år framöver.

kattis_anna_cia_anna_storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Nu igen efter 2 års paus och ännu längre sen vi sågs allihop. Anna till höger som nuförtiden bor i Norge, Cecilia som har ett hus ca 1 mil från Östersund, Kattis bredvid mig som också bor kvar i Ås utanför stan och jag.

Min käre bror hade åter lånat ut sin lägenhet på Frösön med lagom gångavstånd till city, där jag och vännerna fick en smak av tonårslivet. Minnen av då alla förfesterna skedde i min lilla lägenhet, för jag var den enda i gänget som flyttat hemifrån. Sen vidare ut på stan där vi höll varandras rygg så att ingen blev för full, hamnade i trubbel och att alla kom hem ordentligt.

I helgen betydligt mindre röj, eftersom Anna gick dit med sin dotter och övriga ”bara” hade möjlighet att ses dagtid, men desto mer catch up snack över god mat och fler slags konstkickar.

petter_konst - Storsjöyran 2024

Väl tajmat med Storsjöyran 2024 har artisten Petter Alexis Askergren en utställning av sina akvareller i Ahlbergshallen

”Petter har målat hela sitt liv och växte upp i en familj där målande var en stor del. Han hade tidigt ambitioner om att söka sig till yrket då det var just det ämnet han behärskade bäst i skolan. Akvarell var vanligt i hans familj och hans pappa Thorsten Alexis Askergren som var arkitekt målade mycket privat men också i yrket. I slutet av 90-talet studerade Petter konsthistoria på uppsala universitet samt skulle söka konstskola samma år som han fick sitt skivkontrakt.

Under tiden som karriären som artist pågick målade Petter akvarell sporadiskt men blev mer intensivt efter 2012. Sen dess har det ökat och idag är han verksam i Åre, Kosteröarna och Stockholm. Många av motiven kretsar kring dessa platser. Petters verk säljs endast i original och finns inte i fler exemplar.”

Text från Petters hemsida där du även kan shoppa hans vackra verk. Och utställningen kan du besöka fram till 11/8, rekommenderas!

petter-konst-osund - Storsjöyran 2024

Fantastiskt fina målningar som sagt, liksom texter till flera. Både snyggt visuellt och emotionellt när bilderna får personlig ord. Lika berörande som Petters musik. Jag kan känna igen mig i mycket av det han skriver, liksom miljömixen av fjäll och storstad. Tänker att dom flesta kan hitta intryck som träffar, det häftiga med konst. Så mycket känslor som kan träffa på olika sätt.

En lugn och mysig start på Östersundstrippen (som du får mer glimt av här), innan fredagens fart med..

lop_storsjon_annajonasson24 - Storsjöyran 2024

Löpning längs Storsjön. Svettigt och jobbigt under intervallerna, men vacker jogg däremellan och underbart känslorus du vet man får av ett hårt pass.

anna_cia_middagjpg - Storsjöyran 2024

Resten av dagen chill och senare: middag med Anna och Cecilia. Finns så mycket att prata om eftersom vi sällan ses, både minnen från förr, dagsläget och framtidstankar – allt under lika avslappnade former som förr. Det kan gå åratal mellan gångerna vi ses, men tar bara en minut att hitta tillbaka till vår gamla gemenskap där ingen behöver förställa sig. Älskar mina vänner, få men nära, även om dessa bor långt ifrån rent kroppsligt.

Sen drog Cia hem, medan jag och Anna yrade in för..

loreen_storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Dans till Looren! En otroligt cool kvinna.

winnerback-storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Liksom kung Lasse! Fantastiska Lars Winnerbäck som träffar rakt in med sina starka toner och texter. Så varm, trygg på scenen och bjöd även på flera extranummer.

munk-storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Mer? Hade även velat se Newkid m.fl. m.fl., men tröttheten tog tyvärr över. Det negativa med att festa nykter, men positivt med skarpa sinnen + godsaker och musik som också berusar på ett sätt. Du som följer mig på Instagram vet hur mycket jag älskar musik och i år var det även annat som lockat. Vänner som sagt, liksom staden.

osund_natt_storsjoyran24 - Storsjöyran 2024

Vackra Östersund. Även vädergudarna stod på vår sida, med strålande sol hela dagen och bara några regnstänk under kvällen. Jag fick verkligen njuta av min gamla hemstad och i lördags öste det ner. Trist för alla som skulle fortsätta Yra, men juste mot mig som reste hem. Alltid lättare att lämna i regn.

annika_2024 - Storsjöyran 2024

Fika och skjuts stod fina faster Annika för. Förutom Yran hann jag med en shoppingsväng, att hänga ute på Surfbukten, provträna på en väldigt fräsch STC-anläggning och hälsa på min faster – alltid lika rolig och mysig att prata med. Hon var även juste och mötte upp mina föräldrar som kom med katterna från Jorm och körde oss vidare till samma tågstation som på fotot i bild 2. Cirkeln sluten ish.

annaj_osund_lagenh - Storsjöyran 2024

Storsjöyran 2024 – summeringen

Storsjöyran 2024 blev kort och lite mer städad än vad jag (knappt) minns från förr, haha, men ett totalt lika magiskt känslorus. Kanske mer? Eller iallafall anpassat efter dagens behov.. LYX att dela minnen och intressen med så många av dom som står mig nära. Njuta av vacker konst av olika slag, Jämtlandsluft och staden som alltid har en del av mitt hjärta. TACK allt och alla inblandade! ♥/A

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.