I mitten av en vägskäl eller mitten av gatan där jag bor?
Vem vet, men nog stämmer det att allt vi har bakom oss påverkar var vi står idag och våra steg framåt. Och ibland måste du välja mellan att ”odla starka rötter eller flyga högre” eller hur det där talesättet är. Du fattar.
För mig känns det iallafall som att jag landat lite, både efter alla sorger och svävande kickar, men slutar aldrig se fram emot nya glädjeämnen. Här stannar jag ändå upp för en reflektion och återblick på veckan med mer klartext för dig som som önskar.
Sju sorger och en spännande plan – veckans träning och vardagsrapport #164
» Träningen fortsätter framåt. Syftar främst på knät då, som nu är smärtfritt och utan svullnad, men jag fortsätter anpassa det andra efter. Rehabövningarna har gett utdelning, liksom små inslag av daglig rörlighetsträning på egen hand och i boxen. Annars inga större förändringar, mer än att jag ökat vikterna och minskat antalet reps något vid min egna styrketräning och extra roliga teampass på F4Life.
Summeringen: 2 crossfitpass, 2 egna lugna styrkepass, 1 lugn jogg och 1 löpintervallpass (strax backintervaller), 1 vilodag, plus rörlighetsträning, knärehab och promenader.
» Måendet kan jag inte heller klaga på. Om vi backar till ”vägskälet” är mindre skärmtid på fritiden ett. Sociala medier har alltid varit – och ÄR fortfarande – min plats att uttrycka mig, men IRL är alltid bäst. Eller.. nja, jag behöver båda, men om vi snackar det absolut viktigaste för mig är det i ”kött-och-blodlivet” du hittar det.
I veckan har jag fortsatt prioriterat sysslor och människor runtomkring. Kort: närvaro i det jag gör och att verkligen lyssna på andra. Svårt, men fint när jag lyckas.
Lyckades även ta mig ut på stan en vanlig torsdagskväll, för att fira en viktig bok. Sju sorger, utgiven av Tomas Borgå som var min handledare när jag praktiserade på STARK Magasin 2016. En bok om att möta och bära sorg, som sätter ord på det som är svårt. ”För sorg är en krävande men vacker vän.”
Jag har precis börjat läsa, så kan inte ge dig någon djupare recension, men har nämn litet mer om den bland mina sovråd och tycker (precis som Tomas) att det är en bok som saknats. Män har generellt svårare att prata om sorg, men här delar sex män sina tunga historier, vilket kan ge en lättande igenkänning för andra – även för kvinnor. ”Den sjunde sorgen är din”. Boken hittar du här.
Fint. Att älta tar oss ingenstans, men att springa vidare och släpa på tunga ord är slitigt i längden och ensam är INTE stark du vet. ”Rötterna måste få växa..” Jag har själv erfarenhet av att skriva om allt från känslan att inte passa in, ätstörningar, förlusten av två barn, kampen att få vård av min rectus diastas och senaste större livskrisen – skilsmässan (totalt: betydligt fler sorger än sju och fler lär det bli). Det är verkligen terapi att öppna upp om sina sorger, samtidigt som du som läser kanske känner dig mindre ensam i din egen?
» Jobbet har jag inget nytt att berätta om, men där ingår ”bubblan av närvaro”. Visst fotar och filmar jag endel till olika kanaler som ingår i arbetet, men det får sen va tills jag tar mig tid att fokusera på publiceringen. Ett bra arbetssätt jag hittar med åren. EN nyhet du kan räkna med varje vecka är däremot podden. Välkommen att lyssna på SportHälsa Snackar poddavsnitt 55där vi tar upp ännu fler ”ohälsosamma hälsoprodukter” – beroende på mängd.
» Ungdomarna har varit hos Jonas, men som alltid lika närvarande i mina tankar. Och nu ser jag fram emot att rå om dom på plats nästa vecka, med allt från tjat till tvätt, mysiga kvällar, storkok och småkakor.
» Övrigt? Har skålat för den nykläckta boken som sagt, firat Internationella sömndagen varje dag (som alltid under mina soloveckor), Hallongrottans dag, att Jonna växt ikapp mig så att jag kan låna hennes kläder, njutit av våren, fiskpudding, chill med gosedjuren, nya glitterbruna naglar och hörlurar.. man FÅR vara glad mitt i sorgen, något som både jag och Anki W Karlsson har erfarenhet av. Igår möttes vi på en solig bänk för att smida spännande planer. Känns jätteroligt och jag lovar att berätta B för dig framöver.
Men för nu: slut på min roman, hur är dig? Skriv gärna av dig, kram! /A