Personlig träning är hett! Att ha någon som coachar och ”tänker åt dig” så att du bara kan fokusera på att ta i för att nå målet utan att ödsla tid på ”omvägar”. Du behöver inte själv lägga ner tid på att lära dig men kan ändå träna enligt bäst och effektivast metod för DIG.
Tid som sagt – dagens bristvara och det är just där PT-online är perfekt. Du kan träna med samma experthjälp, få personliga program, hjälp med kostupplägg och pepp men utan att behöva boka upp dig. Kanske du rent av inte bor nära ett gym och vill träna hemma, vill själv styra hur långa passen ska vara, när du tränar o.s.v. Vill vara flexibel, och tidseffektiv. Dessutom är det i mobilen vi har ”hela livet” i komprimerad form.
PT-online är, om jag får förutspå, framtidens PT. Dagens Industri idag skriver om trenden och nu håller jag tillsammans med duktiga Katarina Woxnerud och grabbarna (Pontus på bild ovan) från PT+ på utveckla ett riktigt bra verktyg för dig som är PT. Du coachar dina kunder som får alla träningsprogram i sin mobil (eller mail) där du kan ge direkt feedback. Så nära ”riktig” PT med personlig kontakt och konversation men online.
Där satt bloggposen 😉
Alla detaljer är inte klara och målet är att det mesta ska vara klart till hösten. Det kommer bli ett proffsigt och smidigt redskap att använda där du ändå kan vara personlig utan att själv bygga en egen sajt. Mer information kommer men jag vill redan nu pejla läget om fler PTs är intresserade inför lansering.
Är du PT och sugen på att dra igång en egen online-verksamhet?
Det här är ju gyllene!
Jag är nylic. PT och kostrådgivare och och försöker få till ett bra upplägg. finns det någon Beta-version eller testgrupp jag kan anmäla mig till?
Veronica – Kul! Det blir ev. en testgrupp med PTs framöver, men vi har lite att jobba med tills dess. Kommer skriva mer om detta på bloggen framöver så håll utkik.
Det låter spännande! Jag har nyligen startar mitt företag tillsammans med ytterligare en person. Har funderat på att erbjuda PT-online, men fastnat lite på hur jag bäst ska bygga upp det. Detta låter som en bra lösning. Vill gärna veta mer!
Hej!
Jag är just nu i att starta eget som PT och Kostrådgivare! Kommer även vilja satsa på online verksamhet, så jag är intresserad!!!
Ska utbilda mig till PT under sommaren och är definitivt intresserad av detta.
Detta låter mycket intressant! Har nyligen flyttat och sagt upp mig från en stor anläggning och är nu i planerna att starta upp eget. Är väldigt nyfiken på hur detta verktyg kommer se ut, jag är van att jobba i ExorLive men tycker ibland (ofta) att det inte uppfyller mina önskemål.
Absolut! Jag vill vara med! 🙂
Roligt att så många är intresserade! Som sagt – det kommer mer information när vi jobbat mer med projektet. Ev. blir det en testgrupp med PTs varför jag kollar intresset, men det är inte klart än. Jag håller er underrättade 🙂
Låter spännande!
Jag vill gärna vara med i testgruppen! Varm kram
Grattis till kul projekt! Diskuetrade detta i bilen med prinsen senast i helgen 🙂
Jag har själv tänkt på just PT online och att använda sig av det tror jag är kanon!
Jag är intresserad.
Kram
Hej, vilket fantastisk idé. Är inte verksam just nu och kommer snart bli mammaledig men för framtiden låter detta väldigt intressant när jag är back in business 🙂
Hej! Jag jobbar idag som face to face PT men är helt klart intresserad av att även kunna erbjuda samma möjlighet via internet. För precis som du skriver så finns behovet och intresset även utanför gymmet 🙂 Har sen några månader tillbaka börjat fila på en egen PT online verksamhet men vet bara inte hur jag ska ta mig an den tekniska biten som följer med en online tjänst 😉 Kul att ni skapar ett verktyg för just detta!
Roligt Jenny (& alla andra)! Fördelen här är att du får hela paketet men kommer ändå kunna koppla sin blogg/hemsida (om man har någon) direkt till en egen PT-onlinesida som du sen kan göra lite mer personlig med egen header & text om dig själv & vad du erbjuder. Du kommer även vara med i den stora ”huvudsajten” som en av PT-tränarna folka utifrån kan välja mellan.
Detta kommer förstås kosta en summa (oklart hur mycket) men LÅNGT ifrån vad det kostar att bygga en egen sajt. Som sagt – mer detaljer kommer upp allt eftersom 🙂
Låter intressant! Jag är gärna med i testgrupp och hör gärna mer om detta 🙂
Låter väldigt intressant Anna! Jag anmäler mig gärna till testgruppen :-).
Kul Jenny! Inte klart än, men tror det blir en testgrupp 🙂
Låter mycket bra! Alla hjälpmedel är välkomna! 🙂