
Det dåliga samvetet.
Över det du skrek ut av ren trötthet. Eller det du inte sa. Över något du gjort. Eller inte gjort. Över att inte räcka till. Det dåligt samvetet är något du får med dig som en ofrivillig bonus hem från BB, tillsammans med oändlig kärlek för den/de små bebisarna. En känsla att ”jag vill göra ALLT för honom/henne” blandad med rädsla att inte räcka till. Eller så kommer det dåliga samvetet in tidigare, från dig själv eller andra under din uppväxt och din miljö. Av för många och högra krav? Vad tror du? Har du ofta dåligt samvete?
Den gnagande olustkänslan över något som inte är som du tänkt, i mitt fall snackar jag barnen. När Hugo och Hampus var små hade jag många regler för mig som förälder. Att barnen inte skulle äta halvfabrikat, mat från Mc Donalds eller socker. Att vi skulle vara ute så fort vi var lediga och att dom alltid skulle gå före mina egna behov. De är fortfarande det viktigaste för mig, men med antalet barn och ju äldre de blivit, ju mer har jag släppt det dåliga samvetet. Barnen dör varken av en dag inomhus eller Mamma Scan´s köttbullar. Och du behöver tid för dig själv för att tänka och andas. För att må bra och vara en bra förälder, d.v.s. indirekt gör du barnen en tjänst genom att släppa pressen en smula.
Jag kan se andra föräldrar, med ett eller två barn, som kan ge all sin uppmärksamhet. Prata, lyssna, hjälpa, leka. För mig är det ofta rent fysiskt omöjligt att ge alla mina fyra barn detta hela tiden. Men känslan är nog densamma för oss alla, oavsett antal barn – tiden räcker inte till. Jag vet dock EN lösning på problemet.

Ett fokus
I torsdags reste Jonas till Barcelona med jobbet och blir borta till ikväll. Jag är ensam med roddandet mellan hämt- och lämningar vid fotbollsträningar och kalas, mattlagning, tvätt och plock. Lätt att spela martyr, men egentligen är de praktiska sakerna bara bagateller i jämförelse med tankarna. Det dåliga samvetet över allt jag inte hinner med. Men istället för att sväva iväg och tänka på allt jag ”borde” fokuserar jag på en sak i taget. Lakanen i sängarna blir ju inte bytta föra att jag går runt och tänker på dem samtidigt som jag spelar spel med barnen. Och därmed blir irriterad för att spelet tar för lång tid, ”för att jag borde byta lakan..”
Samma metod funkar på allt. Ett fokus. Det var fantastiskt lyxigt att gå på Skansen med bara Jonna igår, när Junior var på ett kalas i närheten och storebröderna på fotbollsträning. Att ge henna all min uppmärksamhet. Att gå runt med henne, lyssna på alla fantasifulla tankar och göra det hon ville. Så mysigt och stämningsfullt nu när julmarknaden är igång. Springa till Skansen med varje barn funkar ju inte i vardagen, men själva principen. Även små stunder med var och en är värdefullt när möjligheten ges.

Slutsats
När det inte är något vi kan påverka, när inte tankar gör saken bättre, är det så onödigt att slösa energi på att gå runt med en inre stress av dåligt samvete och känslan av att ”jag borde…”. När du gör EN sak i tagen, fysiskt och i tankarna, finns inget annat – och därmed får du inte något dåligt samvete!
Och ibland är det skönt att vara lika trotsig som barnen. Leva lite tvärt-om för en skön söndagskänsla, utan dåligt samvete..
Byta dåligt samvete mot gott:
√ Ät choklad till frukost. Gärna framför en film i soffan. Tänk vad befriande och vilken energi du kommer ha inför en ny vecka.
√ Stanna inne hela dagen. Du måste inte gå ut om du inte vill. Och allt du inte måste lockar mer..
√ Gör en utflykt helt för dig själv. Eller tillsammans med ett av barnen eller en vän. Träna, fika eller/och gå på bio t.ex.
√ Sätt barnen framför varsin iPad och ta ett långt bad. Eller sätt dig bredvid dem med ett spel. Barn älskar när du gör likadant och digitaliseringen är vår framtid. Svårt att avskärma (!!) sig från.
√ Skruva på favoritmusiken på max (tills grannarna ringer på).
√ Strunt i storkok och köp hämtmat istället. Om du har råd. Annars funkar nudlar fint även för icke-studenter.
√ Stäng dörren till badrummet (för att slippa se tvättkorgen).
√ Skriv to-do-listor. Att börja på i morgon….
Prova, eller lek i alla fall med tanken. Kan du göra något av det här utan att få dåligt samvete? Jag lovar en skön känsla inombords när du släpper alla inbillade måsten.

Mat, träning, barn, jobb, hushållbestyr – det finns inga måsten, bara vilja. Eller fem, runt samma chokladbakelse igår…
Ett faktum är att dåligt samvete ofta är obefogat. ”Hittepå” som min pappa brukar säga. Byggt på värderingar om vad som är ”rätt och fel”, men det är ju helt upp till situation och ofta grundat på väldigt lite fakta.
Lita på att dina val är bra val. Lita på att du är lika bra oavsett om ”maten är hemlagad från grunden, om barnen fått vara ute i friska luften 3 timmar varje dag eller to-do-listan är avbockad”. En reminder till oss alla, inklusive mig själv som nu går in för en avslappnad singelmammadag och låter barnen härja fritt. Typ.
Ha en skön söndag ♥
Anna Jonasson
Så viktigt. Dåligt samvete leder sällan till något gott utan precis som du säger tar det fokus från här:et och nu:et. Kvalitet före kvantitet!
Precis Sara! Det är såklart en mänsklig känsla och tecken på att du bryr dig, men bra att kunna släppa det du ändå inte kan påverka.
Kram och ha en skön söndag!
Stort tack för fina och kloka ord! Det var precis vad jag behövde just nu!
Glad om det hjälper dig att slappna av lite. KRAM!
Tack tack tack!
Precis vad jag behövde läsa just nu! ❤️
Glad att kunna ge dig det. KRAM <3