Det blev ännu en dag på lilla trivsamma Jormgymmet i morse. Jag måste tänka till lite inför lördagens tävlande även om det bara är en 3-kilometerssträcka jag springer. Vill inte har träningsvärk/vara trött i benen tills dess, så sista löpningen blir i morgon. En kortare runda med några snabba ruscher. Sen får benen vila dagen innan Jorm Runt.
Tränade som vanligt i total tystnad förutom mitt eget skrammel och flås. Det är som att jag omedvetet försöker lagra det Jämtländska lugnet i kroppen inför en höst med tempo och cityliv. Och utöver träningen myser jag mest omkring och gör det som dagen själv hittar på i form av barnaktiviteter, matlagning och långa pratstunder med familjen. Wellness helt enkelt.
Dagens träningsoutfit: Linne – Lorna Jane, sport-bh – Casall, shorts – Under Armour, strumpor – Gococo, skor – Asics.
Inredningen i Jormgymmet är klockren. På en av betongväggarna hänger en typisk 80-talsaffisch av en solnedgång med texten – ”Nothing happens unless first a dream”. Sant.



Anna Jonasson
Den outfitten är klockren! Love it!!