* Smaktest med reklam för Tyngre proteinpulver *
”Vilket proteinpulver ska jag välja?”
”Vassle eller kasein?” Båda. Det får du iallafall i Tyngres nyheter som innehåller både vassle och kasein, dessutom med en härligt krämig konsistens även om du blandar med vatten. Varken lika löst som vassle kan bli eller stabbigt som kasein, utan en perfekt mix och ≈ 25 g protein/portion. Men en annan viktig del – smaken!
Här ger jag dig mitt personlig smakutlåtande, men vill ännu en gång påminna om att du måste inte välja proteinpulver överhuvudtaget. Om du redan får i dig tillräckligt med protein via kosten, men det har du säkert redan koll på? Däremot är proteinpulver både en smidig och jämförelsevis billig proteinkälla med lång hållbarhet och inte minst GOD enligt mig.
Vassle eller kasein?
Mer om fördelarna med vassle eller kasein + smaktest av 8 andra av Tyngres proteinpulver hittar du här i del 1, men nu till nyheterna.
Smaktest av Tyngres Creamy vasslekaseinmix
🍌 1. Creamy Banana Toffee: THE proteinpulver för dig som älskar godiset skumbanan. Själv var jag skeptisk till banan i pulverform, men detta var förvånansvärt gott tack mix med toffee. Betyg: 7/10
🍫 2. Creamy Rich Chocolate: för dig som älskar chokladmousse! Riktigt god och lagom intensiv chokladsmak. En klar ny favorit för mig. Betyg: 10/10
P.S. Filmklipp där jag smakar och berättar hittar du här på Instagram.
Sen har vi såklart olika smak, men kanske mitt smaktest av proteinpulver kan vägleda dig liiite i valet och kvalet. Mellan vassle eller kasein, smaker och BAK! Här några tips.
Recept på Creamy protein banana split.
Recept på Creamy rich chocolate kärleksums.
Med det önskar dig en riktigt god helg! ♥/A