Tänk vad SKÖNT det är att vakna upp i sitt eget hem efter att ha varit borta så lite som 2 dagar. Jag är en riktig hemmaråtta som trivs med ”det gamla vanliga”. Att äta samma frukost varje dag (varierar ofta mellan kesella+yoghurt och gröt), med samma sked (blir sur om Jonas tagit ”min”). Resor, tävlingar och andra spontana happenings behövs för att krydda upp tillvaron, men annars gillar jag tryggheten med rutiner och planering.
Planera är också vad jag ägnar denna morgon åt. När barnen kommer hem vill jag bara vara med dem och då finns heller ingen tid att tänka, så jag gör det nu istället – för PT-kunder och för mig själv. Sen ett axelpass på gymmet trots att vädret lockar för löpning eller cykling. Benen är pigga men det gäller att träna smart för att det ska ge något. Styrketräna överkropp är också skönt så det finns ingen anledning att överanstränga benen. De slet tillräckligt på loppet igår.
Veckans träningsplan. Styrketräning i lätt period (15-20 reps/set):
- Måndag: Kondis – cykla utomhus alt. spinning 30-20-10
- Tisdag: Styrka – ben/core
- Onsdag: Cykling av något slag. Fartlek eller intervaller?
- Torsdag: Vila. Heldag på Lillsved Idrottsfolkhögskola där jag och Jonas föreläser/leder pass i gravidträning för studenterna.
- Fredag: Cykla långpass (siktar på uppåt 10 mil)
- Lördag: Styrka – rygg/baksida axlar/triceps/core
- Söndag: Cykling av något slag. Backintervaller?


Anna Jonasson
Ja, det är roligt att hitta på saker och vara iväg, men att vara hemma är bara så skönt. 🙂
Jag kan inte annat än hålla med dig…det är verkligen UNDERBART att vakna hemma, oavsett om man har varit borta i två eller hundratvå nätter. Borta bra men hemma bäst – det är verkligen inte bara tomma ord.
Vad är det för gott i din frukostskål?