Samtidigt som det är skönt att vara ”mållös” i träningen blir passen nu mer ofokuserade och oeffektiva. Jag låter det vara så. En bit i mitt mål är att inte ställa så höga krav på mig själv, vilket inte behöver innebära ”mesträning”, men jag kör lite mer på känsla för dagen än efter en plan. Det är ju bra om man tränar för resultat/en tävling, men nu vill jag bara känna mig stark.
Om man inte snackar träning för att få snygga muskler eller bli stark sin vardag är just självförtroendet en sak som ökar vid styrketräning. Att klara fler chins, tyngre vikter o.s.v. är inte bara muskulärt utan även mentalt uppbyggande, och tillsammans med endorfiner något jag kommer ha abstinens efter när jag pausar träningen ett par veckor i november.
Tills dess bulkar jag upp. Ovan med en enbenssquat som ger maximal träning för både rumpa, lår, core och självförtroende. Om du klarar den vill säga 😉
- Lägg en pilatesboll i svanken och stå först stabilt på båda benen med fötterna en bit fram så att vinkeln i knäleden blir 90° när du går ner i en knäböj. Testa gärna ut steget innan du gör övningen på ett ben.
- Dra åt din core och behåll den så hela övningsutförandet.
- Hitta balansen och lyft ena benet framåt.
- Jobba så djupt du kan och känns det för lätt – håll i ett par hantlar!
Dagens träningsoutfit: Linne och tights – Röhnisch, sport-bh – Casall, strumpor – Gococo, skor – Merrell.
P.S. Jag skrev ett inlägg med samma tema för ca 1,5 år sen, och där har du även min målbild utseendemässigt. Stark och sund – inifrån och ut. Love yourself ♥ D.S.



Anna Jonasson
Anna! Du kan inte tro hur glad jag är att höra att du väljer att ta hjälp i detta. SOM du växer i mina ögon när du berättar! Det ska bli så spännande att följa dig, och de nya identiteter du hittar. Du är ju så mycket mer, oberoende av kost, vikt och träning – mamma, vän, inspiratör.. Varmt lycka till!
Oj jäklar vilken skillnad idag och då! Och vet du, den största är leendet och ögonen – håller alla tummar att du hittar tillbaka! Tror den målmedvetenhet som tog dig lite, den fel tar dig också rätt med lite hjälp på traven
Heja!
Tack Katten!