”En stadig frukost med gröt, ägg och smörgås” tyckte svärmor vi skulle ha innan gårdagens skidtur. ”Och ska ni inte ha med er fika efter vägen?”. Vi blir minst sagt ompysslade här i Dalarna, både med god mat (t.ex. svärmors gudomliga biffar) och att jag och mannen kan träna samtidigt med kusinerna lekande hos farmor. Det är så mycket lättare att koppla ner och koppla av med ca 25 mil till Stockholm. Avslappnande komma ut i skogen, samtidigt som det ger fysisk energi.
Jag och Jonas tar lovets sportande på allvar – dag 1 all in på skidor. Först åkte vi 14 km i Vintjärns fina spår. Utvilad, uppladdad, avstressad och med frisk luft i lungorna känner jag mig starkare än någonsin. Efter Vasaloppsåret har jag fått bättre teknik i skidtagen där jag kan hålla högt tempo utan att bli trött som förr i tiden. Känslan var att jag skulle kunna hålla på hela dagen, men mer skidåkning väntade.

I form av att heja fram Charlotte Kalla, Sofia Belckur, Calle Halfvarsson, Marcus Hellner och övriga. Tävlingen pågick bara 3 mil från oss, men även om stämningen säkert är ännu högre live såg vi bra och bekvämt framför TVn hos Jonas bror m. fam. Ruskigt spännande! Jag riktigt kände hur min egen kropp ville hjälp VM-stjärnorna med starka skidtag. Det är alltid lättare att leva sig in i en sport man utför själv. Jag beundrar idrottarnas styrka – både fysiskt och den mentala pressen. Det är lätt att leka expert från soffan och som många tycka att ”Kalla och Hellner inte borde ha tröttat ut sig med att dra klungan”, men det är så många detaljer som måste klaffa för ett guld. Formtoppning är en hel vetenskap och Sverige tog ändå fina placeringar. Grattis till strålande insatser alla skidåkare!
Dagens sport blir morgonlöpning för att vila mina träningsvärksaxlar. Sportar du idag?


Anna Jonasson
Så härliga bilderna ser ut. Och skönt att bli ompysslad!