The partydress and chocolate cake

Det här med stående traditioner kanske går överstyr om allt ska vara punkt och pricka lika varje år, men Hampus har i alla fall fått en 8a istället för 7a att skriva på sina läxpapper idag. Annars återanvänder jag gärna saker jag gillar, som löprundor, träningsupplägg, recept och kläder.

pingis_garage

Dagens kalasklänning har jag t.ex. haft på mig många födelsedagar under ca 7 års tid, men med olika matchningar. Idag till fleecejacka och gympadojor i perfekt tennisstil.

Med trist regnväder ute har dagen spenderats inne och klänning funkat, även ”halvute”. Hampus fick bl.a. ett pingisrack, bollar och fodral i present som vi invigde i morfars garage – bra ställe att leka av sig regniga dagar.

hamp8_tarta

Och till raggsockor – pricken över i för en komplett fjälloutfit. Med 12° ute det enda rätta att mysa runt i.

tartbit_hamp8

Även tårtreceptet har fått hänga med i flera år tillbaka eftersom Hampus alltid vill ha en med choklad utan frukt eller bär. Mycket god så varför ändra ett vinnande koncept? Vissa födelsedagar har jag dock provat andra chokladbomber:

Mina föräldrar har också blivit uppvaktade med champagne och choklad och nu fortsätter vi med middag på Restaurang Fjällripan i Blåsjön, berömd för sina goda pizzor.

4 Kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.