”Tänk före du handlar”. Ett klassiska råd som jag ibland tycker man kan rucka lite på – i alla fall när det kommer till saker som du ofta tvekar inför men vet att du mår bra av. Ofta överanalyserar vi saker vi tycker är jobbiga tills de blir ett större problem än de egentligen är. Vi blockerar oss själva med tankar som att ”hanteln är för tung, backen för brant, yoga är för lugnt”. Att agera snabbt innan du hinner älta om och om i huvudet är ett sätt att komma till skott, och har du väl gjort det en gång är du redan mentalt laddad inför nästa. Du vet att du kan!
Idag ledde jag sista passet Skidfys för Kammarrätten innan jag fortsätter med löpträning för dem nästa vecka, och jag ser tydligt deltagarnas framsteg. Även om jag varierar styrkeövningarna på tabataintervallerna vi brukar avsluta med, vet de passets upplägg och vågar pressa sig själva. En av de bästa sakerna med jobbet som PT – att se deltagarna växa både fysiskt och mentalt. Ögonen glittrar som solen i Riddarfjärden när de orkar hela vägen i mål.
Dessutom guld att jobba utomhus en dag som denna. Solen värmer verkligen, men mössan vågar jag fortfarande inte ta av.
Dagens träningskläder: Mössa – Seger, jacka – Reebok, underställ – Craft, tights – Casall (skönt med kompression dagen efter långpasset även om benen är förvånansvärt pigga), strumpor – Gococo, skor – The North Face, vantar – Nike.
En av tabataomgång (d.v.s. 8 x 20 sek med 10 sek vila) vi körde var utfall med gummiband. Där är ett förslag är att göra 4 set med axelpress för ena benet och 4 med bicepscurl för andra benet. Bra sätt att aktivera många muskelgrupper i samma övning. Gummiband är för övrigt ett hett tips för smidig utomhusträning.
Här hittar du klippet på YouTube.



Anna Jonasson
=) Underbart!
Helt rätt! Ibland är det bra att tänka till en extra gång, men däremot inte att göra det i all oändlighet. 🙂