Jag kan lätt vänja mig vid det här. Ljumma vindar, sol och planlöst promenerande till en podcast. Innan operationen prioriterade jag att springa, men nu har jag ju inte det alternativet. Promenader, motionscykel och rehabstyrka är den enda ”träning” jag kan utföra just nu, och jag har inte bråttom. Idag gick jag en sväng medan tvillingarna lekte hos kompis, Hampus var på kalas och Hugo på fotbollsmatch. Helgerna är intensiva, men bara en kort stund för mig själv räcker för att jag ska bli en tålmodigare mamma.
Men tidigare i veckan har jag vandrat runt en längre tid, speciellt vid pressdagarna. Då kan jag känna mig stressad över att vara för långt från en toalett eftersom jag just nu inte har hunnit träna upp knipet tillräckligt för att hålla mig en längre tid. Men den här gången slapp jag oro då jag passade på att testa ett par trosor från Wundies som jag fått hem, en nyanserad tvättbar trosa för kvinnor med ansträngningsinkontinens. Inkontinens är ett dolt och vanligt problem efter graviditet/bukoperation som känns passande att skriva om såhär på Mamatummy Day. Själv har jag inte haft allvarligare problem med urinläckage mer än om jag ex. gått på stan i flera timmar och är superkissnödig, och det är värre en period efter med kejsarsnitt/förlossning. Då kan Wundies trosor hjälpa att en längre tid våga sig utom räckhåll för en toalett, utan skamkänslor om det råkar läcka.
Wundies trosor är fina och sitter bekvämt, ser ut och känns som vanliga trosor, men har ett inbyggt trosskydd av dubbla skikt av en superabsorbent som förhindrar att vätska tränger igenom. Superabsorbenten är håller upp till 40 ggr sin egen vikt i urinvätska, tål tvätt i 60° 100 ggr utan att tappa funktion eller form. Skyddet är även anti-odörbehandlat.
”Vårt mål är att underlätta dagen för kvinnor med ansträngningsinkontinens. Tillsammans med dig önskar vi lyfta fram problemet för att kunna hjälpa alla aktiva kvinnor som vill känna sig fräsch och trygg i alla stunder.”
Trosorna finns i många olika varianter, med eller utan spets och som mamma-modell. En trosa kostar 299 kr och du hittar dem på Wundies webshop, Carlanderska kvinnoklinik samt Aleris specialistmottagning i Göteborg, samt på CDON Marketplace.
Wundies säljer även knipkulor av olika varianter. Här i 3-pack för att successivt öka svårighetsgrad. Pris 519 kr.
Men för att träna upp knipmusklerna i bäckenet är det bra att så snart som möjligt efter en förlossning/operation, eller i förebyggande syfte, köra rehab/knipövningar. Jag har tidigare tipsat om hur du kan träna knipmusklerna, och här kombinerat med träning för fler muskler. Ytterligare ett sätt att smygträna bäckenet när du t.ex. lagar mat, städar eller annat är knipkulor med olika vikt. Bra för oss som inte alltid hinner eller glömmer bort rehabträningen, och inte bara bra mot urinläckage – sexlivet kan bli bättre med en känsligare och starkare bäckenbottenmuskulatur.
Intresserad av att köpa Wundies trosor eller knipkulor? Med kod ”Anna” får du 15% rabatt på alla trosor, och fram t.o.m. i morgon 26/4 ett extra-erbjudande med 10% på knipkulor med rabattkod ”annaknip”.
Inlägg i samarbete med Wundies.