Som försenad fredagsfys och julklapp har jag gjort en träningsfilm till dig som önskar lite inspiration till dina lediga dagar.
Såhär på annandagen gissar jag att flera av er är träningssugna om du inte varit igång under själva högtidsdagarna. Här i Jorm passar jag på att springa, promenera och leka ute med barnen så mycket som möjligt för att bunkra frisk fjälluft, men jag gillar även byns lilla gym. Där körde jag ett överkroppspass med superset och betoning på baksidan, d.v.s. rygg, baksida axlar och triceps. Ett pass som funkar fint vid hemmaträning med begränsad utrustning, hotellgym och liknande.
För dig som inte är bekant med superset innebär det att träna två övningar direkt efter varandra utan att vila. Därefter en kort paus innan du upprepar samma procedur 2-5 gånger. Jag körde 3 superset (d.v.s. 6 övningar) med 4 set på varje och övningarna:
3 superset för baksida överkropp:
- Stående rodd med stång + ovända flyes med hantlar på bänk
- Hög rodd i kabelmaskin + tricepspress från pannan med hantlar
- Stående enarms axeldrag med gummiband + push-ups mot bänk
I samtliga övningar med aktivt stöd av coremusklerna som därmed får bra träning på köpet. En push-up eller anti-rotation (som det blir att stå och motverka att ramla vid axeldraget med gummiband) är kanonbra magträning.
Lycka till!
Min fredagsfys (eller mys som det faktiskt är!!) blev en löprunda direkt efter frukost. Passade bra efter gårdagens ben- och rumppass som känns idag! Är igång igen efter lilla magåkomman och känner verkligen hur mycket jag älskar att träna och min kropps behov av att få jobba.
Om jag ska tänka på inlägget du skrev igår- jag är den enda i min familj som verkligen älskar träning just nu. Min mamma har haft ett stort intresse då hon har dansat balett som yngre och även sprungit mycket i vuxen ålder. Tyvärr jobbar hon mycket nu och har inte tiden i perioden just nu. Men ett tag så gick vi på spinning ”tillsammans”, så vi delar den där kärleken för känslan att tycka om ett stenhårt intervallpass och att längta efter att få svettas 😉
Elin – håller med om att det är skönt att röra på sig och jag förstår att du är extra pepp nu efter sjukdomstider 🙂
Synd att ni inte får ihop det med träning tillsammans längre, men bara att hon har varit igång tidigare ger ju förståelse för din kärlek till träningen.