Bikini- och Kampementsbadspremiär

anna_jonna_kampan18 - bikini

Hej kompis!

Måndag med en ny vecka framför oss, men uppdelad med en helgdag mitt i. Visst är det skönt att bryta av med röda dagar ibland? Rucka lite på rutinerna med en bonusdag att göra vad du vill om ledig? Själv hoppas jag få mer av det under gårdagen på onsdag, d.v.s. sol och avkoppling i bikini.
Har du badat än? Jag är som vanligt kruka, speciellt när det kommer till bassänger fulla med hoppande barn, men hänger gärna vid kanten. Helt perfekt upplägg med en ledig dag med barnen mellan Maran och arbetsveckan. Kroppen känns oförskämt pigg, bara två stora blåsor vid mina stortår som jag inte noterat tidigare. Och även om jag är fräsch jobbar kroppen säkert på att återhämta sig, så bra att ta det lugnt utan några måsten igår. Stänga av mobilen några timmar och vila ett par minuter på ett lakan. Ja, mycket mer än så blev det inte eftersom vi har en fisk i familjen att se efter.
jonna_dyker_kampan - bikini
Jonna har blivit så glad i att bada och dyka efter leksaker som jag kastade i. Så roligt att se henne och skönt att rädslan för vatten är helt borta. Gång på gång hoppade hon från kanten och simmande under ytan efter leksaken, ända tills läpparna var blå och bastun lockade.
fotboll_kampan - bikini
Stackars Junior måste ha armen i gips i lite mer än två veckor till, men klagade inte en gång. Det är fantastiskt hur snabbt barn finner sig i att ”så här är det nu, inget konstigt med det”. Han, Jonas, Hugo och Hampus trixade med fotbollarna istället, samt satt med mig vid poolkanten och badade fötterna.
jonna_annalissjanis_bikini_kampan18 - bikini
Det här var bikinipremiär för mig – och för Jonna i en annan blå nyans. Trots att vi har haft varmt länge nu här i Stockholm, har vi inte tagit oss till någon badplats förrän igår. Men nu har vi skaffat säsongskort till hela familjen på Kampementsbadet, så jag ser fram emot många dagar här under sommaren. Det är lyxigt att ha bara några 100 meter hemifrån till skönt häng med pool, sol- och lekplats, kiosk, samt gym framöver.
Önskar dig en strålande ny vecka. VARM KRAM! / A

4 Kommentarer
    1. Stina – dem köpte jag i Kroatien för en billig peng. Så tyvärr svårt att ge tips var du hittar dem.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.