Träningsmodet följer casualtrenden

benspark_casall.jpg
Benspark vid morgonens styrkepass.

Klockan 06.30 hängde jag på låset till gymmet för att klämma in ett kort benpass i dagens fullspäckade schema. Grym start för att få igång energin och jag smackade på med högrepsträning för benen i superset.

Dagens benträning (superset med 15-20 reps/set):

  • Utfallsgång med hantlar  – Overhead squats, 4 superset
  • Knäböj med fri stång, 4 set – Draken med viktskiva, 3 superset
  • Utfall i smidthmaskin, 3 set/ben
  • Rumpmaskninen – Sittande benspark (bild ovan), 3 superset

casall_rohn.jpg

Dagens träningsoutfit: Linne – Röhnisch, sport-bh och tajts – Casall, skor – Merrell.

rohn_casall.jpg

Måste säga att mina nya Casall-tajts är smickrande för rumpa/lår med brons och svart tyg som förstärker illussionen (!?) av vältränade ben. Träningsklädmodet följer allt mer övriga modevärlden och den rådande trenden med metaller som guld, silver och brons syns tydligt i Casalls höstkollektion.

hm_brons.jpg

Min vardagsoutfit är ett bra exempel. Efter träningen fortsatte jag dagen i mera brons från HM. Och snart behöver jag kanske inte ens byta om eftersom träningskläderna går allt mer åt ”casual-hållet”. Träningstajts i jeans finns t.ex. redan.

14 Kommentarer
  1. HelloVilken dag du verkar haft! men samtidigt så är det kul när det händer ngthela tiden ,jag är likadan :)Fast själv så har jag vart hemma med min febriga lilla femåring , men har nu precissmaskat i mig en skål Yollibox , frozen yohurt ,har du testat den ? super god så här en vardagskväll !:)Den är ny finns bara på en del testställen än så länge ica maxi nacka tex ,vore kul att höra vad du tycker om den !Low fat osv,Kram Jess

  2. Tack för bra inspiration!! Ska äntligen börja styrketräna igen efter en period med sommar och mest löpträning så dina tips på övningar är jättebra!Tänkte höra om du brukar äta frukost innan du tränar styrka på morgonen? Eller gör du det efteråt?

    1. Innan blir det oftast proteinpulver i krämform + nötter/proteinboll m kokosfett. Sen frukost direkt efter (oftast gröt).

    1. Hej Emma! Nej, jag har ingen bild, men vet att Terese (Spark i baken) bloggade om den för ganska länge sen. Fråga henne 🙂

  3. Jag har en fråga… När det gäller upplägg av styrketräning…alltså… När man är rätt ny med styrketräning, hur tycker du att man ska börja? Det är viktigt att inte gå på för hårt vet jag ju så ligament och senor och allt vänjer sig, men vilka övningar är bra att börja med, hur många reps, set osv. Lika viktigt vet jag ju att det är att variera sin träning med övningar. Men i början, är det viktigaste att variera övningarna eller är det reps/set/vikter, typ som periodisering? och hur länge ska man köra på samma program isåfall? Har inget speciellt mål med styrketräningen. Tränar för att jag gillar att se resultat.

  4. Just det, hade en till fråga…Är det bättre att börja med 2-3 st helkroppspass / vecka och sen efter ett tag splita muskelgrupper och köra tex axlar och ben som ett pass eller tex triceps och rygg? osv… När jag började styrketräna splitade jag muskelgrupper med en gång och körde styrketräning 4 ggr /vecka, blir det för tungt då?(Innan det har jag tränat gruppträning i 1 1/2 år) Kram!

    1. Hej Charlotte! Jag tycker du ska kontakta en instruktör eller PT på ditt gym & få ett personligt program. Ev. startar jag upp PT-online & kan hjälpa dig, men just nu finns inte tyden tyvärr. Vill inte ge ”halvdana” träningsråd.Kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.