Drop -set & Of Mindfulness

kettlb_rodd_dom

Egentligen borde det vara tvärtom – att man klär sig i glada färger för att lysa upp grå dagar, men för mig blir det automatiskt att jag väljer kläder efter väder. Idag sol, och jag saknar mina löpgrupper på Kammarrätten, men de har påsklov precis som storbarnen hemma med mig idag. Istället blev det snabb egenträning i mina neongula Merrell och nästan självlysande rosa tajts från Drop Of Mindfulness.

dom_svingPå nedersta bilden håller jag en kettlebell som inte kom med. Klotet är uppåt och jag roterar armen från midjan och rakt upp. Träna både core, axeln, underarmar och handleden för att stabilisera vikten.

Passet inleddes med en tabataomgång på roddmaskinen och en med kettlebellssvingar (enarms för varannan arm) följt av övningar för rygg/axlar/core och massa dropset med kettlebells. Båda bra sätt att höja intensiteten i träningen och kräma ur lite extra. Med tabata har du appen som bestämmer tiden då du tar i lite extra, och med dropset kan du både lyfta riktigt tungt för att sen fokusera på bra muskelkontakt när du successivt ”droppar” (byter ut) till lättare och lättare vikter. (T.ex. om du siktar på 12 reps väljer du en lite för tung vikt där du orkar 6 reps, byter till en lättare och gör 4 reps till och ännu lättare upp till 12).

Jag gillar att ta i hårt när jag väl tränar (bilder tar jag oftast efteråt), och dagar jag inte känner samma energi väljer jag en lugnare träningsform eller vilar. Idag är benen oförskämt pigga efter gårdagens långpass – kanske för att jag är noga att fylla på med snabb energi efteråt. Dessutom – ju mer du tränar ju effektivare blir kroppen på att återhämta sig. Det blir ”vardagsmat”, även om jag nu ger den fler vilodagar också.

dom_aw14

Mer Drop Of Mindfulness spanade jag på förra veckan, och några favoriter ur kollektion som kommer i höst ser du här. De populära Bow-tightsen (som även jag hade på mig idag) och Spaghetti Dog-linnena kommer i färgsprakande melering.

dom_aw14_2Nytt för hösten i DOMs kollektion är dragskon i slutet av den tunna parkasjackan och den lösa t-shirten.

Jag gillade även de lugnare plaggen i ljus grått med neondetaljer. Eftersom jag jämt går runt i träningskläder älskar jag när det finns sköna mellanting som är snygga både till/från träningen, när jag instruerar och på stan.

P.S. Kläder från Drop Of Mindfulness hittar du hos Yogasisters.se. D.S.

3 Kommentarer
  1. Åh bra tips med dropset! Kan du inte säga vilka övningar du körde med det? Vill gärna testa passet hemma

    1. Karin – det var även lite i smidthmaskin och cabelcross så lite svårt att köra hemma helt, men dropset kan du köra i vilka övningar som helst. Jag körde i alla fall enarmsrodd med kettlebells, hög rodd i cabelcross, stående baksida axlar i cabelcross, plankan med armhävning/benlyft/rodd med kettlebell, botten-up-press med kettlebell, ryggresning + baksida axlar med hantlar, sidoplanka på bosu med axelrotation. Lycka till! 🙂

  2. Åh tack för ditt svar Anna! Du är så gullig att du alltid tar dig tid 🙂 åh jag som bara tränar hemma – jag vet inte vad allt det där är – hihi. Men jag ska testa och göra på mina vanliga övningar. Kämpar med att variera och få bättre fantasi med mina övningar. Fortsätt gärna och lägg ut pass – du gör det så bra!! Kramar och glad påsk!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.