Onsdagslyx

20140528-153224.jpg

Allt vi har är en massa tid. Sen är det alltid upp till oss själva vad vi gör med den. Idag var det nära att jag avbokade yogapasset som förgyllt mina onsdagar ett tag. I morgon startar den praktiska delen av Lic. Eleiko PT-utbildningen upp och jag har lite småjobb och plugg kvar inför det. Men. Om det är EN timme i vecka jag vill ge mig själv är det med yoga. Idag var passet dessutom inriktat på långsamma, fokuserade rörelser och andning.

20140528-153547.jpgUppvärmning på roddmaskinen innan. Dagens träningskläder från Drop of Mindfulness, Craft, Gococo, Merrell.

Avstressande. Efteråt var jag som vanligt sådär harmonisk. Visst – allt på to-do-listan var kvar, men med lugnet inombords kunde jag lättare strukturera ut och beta av det viktigaste. Jag tänker mig att tiden jag spenderar på träning sätts in på ett bankkonto. Alltid med bra avkastning.

Har du gett dig själv träningstid idag?

3 Kommentarer
  1. Hej Anna!
    Jag har sett att du använder merrells all out fuse och undrar vad du tycker om dem? Skulle man kunna använda dem på ultravasan och andra trail/fjälllopp? Hur funkar de på asfalt och i stan? Är det en bra första ”minimal/barfota” sko?

    Alltid intressant och peppande att följa din träning och vardag!

    1. Linnea – det är en perfekt sko att böja med då den har lite mer stöd än ex. Pace glove. Den är gjord för att passa både asfalt & terräng även om den är skönast i sistnämnda. Men som med alla minimalistiska skor gäller det att successivt öka användandet så att du inte drar på dig skador, ex i vaden vilket är ett ökande problem.

      Lycka till med dina utmaningar!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.