MJUKSTARTA din kropp inför dagen, träningen, sängen..
..och jag inför löpningen i lördags. Ett kort yogaflöde med 8 sköna positioner som ökar rörligheten runt dina höfter, rumpan, ryggen, axlarna. Kanske inte korrekta namn i yogavärlden, men benämning är oviktigt, det är effekten vi cill åt och jag har försökt hitta benämningar så att du ska förstå. Och kanske bästa sättet när det gäller övingar – visar ett kort yogaflöde i en uppspeedad version.
Får du inte upp klippet hittar du det även här på Instagram.
Kort yogaflöde – 8 positioner för din stela höft, rumpa, rygg
1. trasdocka
2. hunden + sidostretch
3. ”cobravåg”
4. djupt utfall + armsträck
5. sittande armsträck + rotation
6. duvan / lår + rumpstretch
7. sittande sidostretch + fjäril
8. universalpositionen
9. namaste
HUR? Plocka det du gillar eller alla som ett kort yogaflöde där du håller 3 djupa andetag i varje position, för varje sida. Upprepa flera varv om du har tid och behov.
Själv planerar jag sällan ett kort yogaflöde som detta utan går på känsla. Kroppen signalerar ofta tydligt var den är extra stel och där sträcker jag ut lite extra. Prova dig gärna fram och gör detsamma.
Hoppas du får en skön start på dagen, godmorgon! /A