Magstatus 6 månader efter rectus diastasoperationen

Det har nu gått 6 månader sen jag fick min rectus diastas ihopsydd. På dagen ett halvår igår! Galet hur snabbt tiden går och hur snabbt man glömmer. Att jag knappt kunde resa mig ur sängen eller skatta utan att få ont i magmusklerna (alltså i negativ bemärkelse) från början, hur lycklig jag blev över att kunna träna med gummiband och nu – att jag t.o.m. kan springa, göra marklyft och benpress.

Sistnämnda körde jag igår morse, som vanligt genom att först känna in att magen är spänd på rätt sätt innan jag tar i. Att jag suger in och drar ihop från sidorna istället för att pressa buken utåt. Nu kan jag nästan springa som vanligt igen när jag fokuserar på rätt magstöd och lyfter allt tyngre. Fortfarande ca hälften av mina vanliga vikter, men med tanke på att jag fick vänta nästan 4 år på en operation kan jag vänta ett halvår till att få tillbaka styrkan och snabbheten jag vill ha.

sidoplanka_mage

Utseendemässigt är magen blek som ett lakan eftersom jag inte fått sola den på hela sommaren, hud veckar sig på vissa ställen, det stramar när jag rör mig och jag känner bara kärlek. Tänk vad den här magen gått igenom och tänk hur bra det blev. Älskar min mage för vad den gett mig och fortfarande gör i form av upplevelser ♥

Trots att jag inte skriver lika frekvent om magen längre får jag ofta mail och frågor om separerade magmuskler. Det är tråkigt att så många mår dåligt och inte får den hjälp jag tycker borde vara självklar och jag kan inte hjälpa någon att få operationstid, men bidra med information om min egen magresa och vägen tillbaka till en stark mage igen. Här nedan har jag filmat och skrivit en hel drös av inlägg om navelbråck, separerade magmuskler och min operation.

2 Kommentarer
  1. Hej! Fantastiskt hur kroppen kan återhämta sej. Undrar bara över en egentligen oviktig sak, men var det inte i april du opererades? Isåfall är det ju bara 5 månader sedan, och ännu mer imponerande hur bra det går.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.